Кой спестява от заплати

Сметна палата публикува данъчните декларации на висшите лица от републиката, които са длъжни да се отчитат пред обществото всяка година за новите си придобивки, в случая – натрупани само през 2015 г.

Сметна-палата-на-Република-България7 000 лица са попълнили декларации. Ето някои данни.

Кметът на община Панагюрище е подал декларацията си на 27 април 2016 г., тоест в срок. Така са постъпили и зам.-кметовете, председателят на ОбС, както и техните колеги от цялата област. В Пазарджишко никой не е пропуснал срока за деклариране.

В Панагюрище декларации има от Никола Белишки, Галина Матанова и Христо Калоянов. Георги Павлов е подал само уведомление, което означава, че няма промяна във финансовото си състояние. „Време“ помни, че при него беше така и за миналата година. Станимир Велчев също е подал само уведомление. През миналата година той беше председател на ОбС и като такъв е задължен да подаде декларация или уведомление.

Настоящият председател на Общинския съвет в Панагюрище Христо Калоянов е декларирал притежание на два апартамента в Панагюрище по ок. 68 кв. м, и няколко къщи в с. Баня, закупени или наследени от около 10 години назад.

Калоянов е декларирал още налични 6 500 лв. с произход – заплати и 40 016 лв. от „трудови правоотношения, извън тези за заеманата длъжност“. Той и жена му са си купили по един Мерцедес по 13 200 лева, но това е станало през 2013 г.

На тази база следващата година ще може да се прецени каква е промяната в имотното и финансовото състояние на настоящия Председател.

Кметът на общината Никола Белишки в края на 2015 г. разполага с налични 45 000 лева, от заплати. Той няма влогове, но има ипотечен кредит на стойност 105 914 лева. Този кредит му виси от 2014 г., деклариран през 2015 г. и е на същата стойност.

Съпругата му Соня Гърчева – Белишка е посрещнала новата година с налични 10 000 лв. от заплати. През 2015 г. е направила нови банкови влогове, от получени от заплати и дарения, на обща стойност 97 667 лв. Миналата година декларираните банковите влогове на Гърчева – Белишка, направени през 2014 г., бяха 92 667 лв.

Галина Матанова е декларирала 12 500 лв. банков влог от заплати. 35 000 лв. влог има нейният съпруг от дивиденти, придобити през 2015 г. През 2014 г. дивидентите на Георги Матанов са били 42323 лева, което е нищо в сравнение с 2012 г., когато декларираните приходи т дивиденти са над 500 000 лева. По отношение на Матанова декларацията й за приходи през 2015 г. е съвсем празна.

Зам.-кметицата на Стрелча Неделка Фингарова е декларирала три имота, от които двата са в Панагюрище. Кметът и другите отговорни лица от общината са подали само уведомления.

Най-високите лица от върха на „хранителната верига“, декларират доста различни числа в кеш и имоти.
Премиерът Бойко Борисов отчита само 29 300 лв. в брой и 5500 – на влог. Томислав Дончев се е охарчил за застраховка живот с 32 хил. евро. Меглена Кунева, Ивайло Калфин и Цветан Цветанов нямат промяна в имущественото си състояние.

Повечето от министрите отчитат спестявания от заплати между 10 и 50 хил. лв., както и приходи от друга стопанска дейност и трудови правоотношения. Лиляна Павлова е сложила на влог 50 хил. лв. през миналата година. Десислава Танева отчита депозити за 35 хил. лв. Ивайло Московски е спестил 12 хил. лв., а Божидар Лукарски – 13 хил. лв. През 2015 г. Вежди Рашидов е дал назаем 80 хил. лв. Финансовият министър Владислав Горанов е обявил депозит за 74 474 лв.

Кметът на Пазарджик Тодор Попов и съпругата му са декларирали общо 12 кредита от банки и физически лица на обща стойност около 290 хил. лв. Съпругата му е изкарала 120 хил. лв. от трудови правоотношения, 220 хил. лв. – от друга стопанска дейност, и 50 хил. лв. – от дивиденти.

Най-богат сред кметовете и то преди да стане такъв е Иван Портних, Варна. Съпругата му държи рекордни налични пари – 240 хил. лв. и още 100 хил. лв. на влог. Портних държи налични 70 хил. лв. Двамата са си купили през 2015 г. къща на стойност 325 000 лв.

Декларациите прочете Веселина Велчева

Реклама

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.