По 86 клинични пътеки ще работи „Уни Хоспитал“ тази година. Това става ясно от публикации на журналисти от централния печат, проследили решението на Надзорния съвет на НЗОК. Ние пък прочетохме протокола и стенограмата на заседанието, публикувани на сайта на институцията.
Както ви бяхме съобщили в предишния си брой, от „Уни Хоспитал“ и от пресцентъра на НЗОК ни отказаха информация за решението на НЗОК в деня след заседанието на членовете на Надзора му, 29 юни т.г.
Ден преди това д-р Лучия Добрева, управител на Болницата, бе заявила пред местните медии, че лечебното заведение „кандидатства за пълен пакет клинични пътеки“. Оказва се, че това не се получава и болницата се връща на нивото преди приватизацията й и ще трябва да се задоволи, макар и само за тази година с пътеките, които наследи.
Но основният проблем е не толкова броят на пътеките, а съгласието или не, НЗОК да сключи допълнително споразумение за три специалности, които са стартирали тази година.
Причината е, че от две години по закон на Касата й се забранява да изплаща дейности, които не са получили разрешение до 31 декември на предходната година.
Членовете на надзора на Касата, четем в стенограмата на заседанието от 29 юни 2016 г., спорят дали да се предприемат действия за допълнително споразумение с панагюрската болница по специалностите „Медицинска онкология“, „Лъчелечение“ и „Гръдна хирургия“. Пътеките по тези специалности са извън другите 86, за които има одобрение.
В дискусията на членовете на НС на НЗОК натежава мнението, че наличният капацитет в „Уни хоспитал“, технически и като човешки ресурси, не трябва да се хаби, още повече, че друг от подобен род в областта няма, а в Панагюрище е осигурено комплексно здравно обслужване.
Предложението на директора на Районната здравноосигурителна каса в Пазарджик, Ани Михайлова е било в същия дух, макар тя да е отказала да направи предложение за увеличаване броя на пътеките.
За одобрителното решение на НЗОК, което е квалифицирано като „по изключение“, вероятно е повлияло ключовото присъствие на премиера при откриването на Болницата, както и намесата на ръководствата на двете основни профсъюзни организации. Припомняме, че Бойко Борисов заяви, че до края на годината на „Уни хоспитал“ ще й трябват ок. 17 млн. лева, за които ще бъде помогнато от държавния бюджет. Тогава обещанието бе доста мъгляво, но сега вече добива яснота.
И още едно уточнение – на болницата ще й се плаща, пишат някои медии, след отчетени дейности. Твърдението поражда лека двусмислица, тъй като на болниците по принцип им се плаща след извършване и отчитане на дейностите. Затова понякога плащанията идват едва в края на следващия месец.
По неясен е въпросът как ще се самоиздържа „Уни Хоспитал“ оттук насетне, ако разчита само на постъпления по клинични пътеки, които са смущаващо малко число.
НЗОК е направила в заседанието си и още едно изключение – за МБАЛ „Пълмед“ в Пловдив, една от болниците, собственост на предприемача Михаил Тиков от Пещера, собственик на верига здравни заведения.
Основен инвеститор и собственик на МБАЛ „Уни хоспитал“ са „Асарел-Медет“ АД и проф. Лъчезар Цоцорков.