Високо майсторство и оспорвани битки във второто издание на „Детска радост“

Под знака на високо шахматно майсторство и оспорвани битки на черно-бялата дъска премина второто издание на детския шахматен турнир „Детска радост“. Спортната надпревара се проведе миналата неделя, 26 февруари в зала „Арена Асарел“, а негови организатори бяха БФШ, Асоциация на спортните клубове, ШК „Оборище“ и ШС „Асарел-Медет“. За отбелязване е и големият брой записали се деца – общо 64 малки шахматисти от цялата страна влязоха в стартовия списък.

%d0%b4%d0%b5%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%be%d1%81%d1%82-2-%d0%bc%d0%be%d0%bc%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%b0Победител в турнира стана Ивайло Кирилов, който завоюва пълен актив от 7 точки. Второ място зае европейският шампион до 8 години Симеон Тодев , като и двамата са състезатели на ШК „Пловдив“, трето място за Емил Тилев от ШК „Марица-Изток“ – Раднево.

„За мен не беше изненада, че победител стана Ивайло Кирилов. Той който участва в доста турнири за възрастни и опита натрупан в тях, го доведе до успеха тук“, коментира веднага след приключването на турнира главният съдия Христо Костурков.

По възрастови групи класирането придоби следния вид:

Във възрастовата група до 15 години победител стана Ивайло Кирилов, втори – Мартин Малинов и на трето място застана Пея Карова от ШК „Пловдив“.

При 12-годишните първи е Емил Тилев от ШК „Марица-Изток“ Раднево, втора Валерия Добрева от ШК „Оборище“ следвана от Иван Динков от ШК „Асеновец 2006“.

При 10-годишните на първо място застана Васил Кондов от „Бургас 64“, втори – Драгомир Вълчев също от ШК „Пловдив“и трети – Калоян Матеев, ШК „ЧесБомб“.

При 8-годишните очаквано първото място зае европейският шампион Симеон Тодев от ШК „Пловдив“, негови подгласници станаха Владимир Кононенко от ШК „Локомотив СФ“ и Божидар Тилев от ШК „Марица-Изток“ Раднево.

При 6-годишните много силно представяне за родения през 2011 година – Данаил Попзафиров от ШК „Елит“, който стана първи в групата, втори е Христо Йорданов – ШК „Оборище“, който спечели и специалната награда шахматен компютър, а трета стана Дарина Цоневска от ШК „Оборище“.

%d0%b4%d0%b5%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%be%d1%81%d1%82-2Допълнителни награди лични часовници получиха 20 състезатели, за други трима имаше специални календари, а двама бележници предоставени от немската фирма Гюринг. За наближаващата Баба Марта всички малки шахматисти получиха мартеници. Турнирни фланелки с апликации на паметника на Оборище и черешово топче имаше за първите трима.

„Участвалите в турнира млади надежди на ШК „Оборище“ Димитър Белишки, Илия Бимбашов, Георги Чалъков показаха напредък, докато някои от по-опитните не успяха да се представят добре, заради допуснати от тях елементарни грешки. Надявам се да си извадят поука и да осъзнаят, че без труд успехите трудно идват. Искам да благодаря на отзовалите се с безвъзмездна помощ Румен Тодев, Васил Кирилов, Георги Вълчев, Мирослав Митев, международния майстор Димитър Лалев и хората от турнирния комитет – Христо Попзафиров, Елена Димитрова и Марин Чардаков“, заяви Хр. Костурков, който освен главен съдия на турнира е и председател на ШК „Оборище“.

След състезанието, много от участвалите в него шахматисти от други градове, коментираха високото ниво на организация и провеждане. Това е поредно доказателство за правилното и осезаемо развитие на шахмата в града ни.