Поредно признание за чл.-кор. проф. дфн Мария Попова

Забележителен учен, изключителен човек и достойна панагюрка

Град Панагюрище е дал на България десетки видни личности. Не е възможно да се изброят имената на всички. Достатъчно е да споменем Райна Попгеоргиева, известна като Райна Княгиня – българска учителка и революционерка, ушила главното въстаническо знаме на Априлското въстание; Марин Дринов – учен, историк, филолог и професор, пръв председател на Българското книжовно дружество, днес Българска академия на науките; Нешо Бончев – първият български литературен критик; Никола Белопитов – български инженер, стопански деятел и изобретател, изобретил т. нар. „метод Белопитов” – достъпен и ефикасен начин за полагане на благородни метали върху други метални повърхности, измислен за телефонни централи, но получил много по-широко приложение; Стоян Цветков – български агроном, селекционер и генетик, внедрил в българското земеделие нова житна култура.

Редом с всички тях се откроява и блести още едно име на една скромна, но много заслужила панагюрка – член-кореспондент на БАН проф. дфн МАРИЯ ПОПОВА (по баща Ганчева Пъкова). Мария Попова е изтъкнат учен с високо международно признание, водещият български и един от водещите световни терминолози. Тя развива на най-съвременно научно равнище направлението терминология, като създава модерна българска терминологична школа със свои ученици и последователи. Мария Попова е създател и дългогодишен ръководител на единственото в България специализирано научно звено по терминология – Секцията по терминология и терминография в Института за български език. Научното творчество на проф. Попова включва над 300 публикации. Във всички свои трудове Мария Попова не само многостранно и задълбочено изследва поставените проблеми в теоретичен план, но и създава оригинални методики за тяхното приложение в терминологичната практика и в работата на специалистите в отделните научни области. Тя е създател и на изключително ценената у нас и в чужбина теория на терминологията. За високата стойност на нейната научната работа свидетелства и признанието й в чужбина, участието й в международни авторски колективи, участието й в ръководството на 3 международни организации по терминология: Международната организация за унификация на терминологичните неологизми, Международната федерация на терминологичните банки и Съвета по терминология към Международния комитет на славистите. Член е на редакционната колегия на международното списание NEOTERM, зам.-главен редактор на международното списание „Славянское терминоведение”.

Проф. дфн Мария Попова

Във връзка с миналогодишния 75-годишен юбилей на М. Попова се издаде сборник с научни статии със заглавие „Езикът на науката и науката за езика”, чието официално представяне се състоя на 30 ноември 2017 г. в Големия салон на Института за български език, който беше препълнен с нейни ученици, колеги и почитатели от България и чужбина. На събитието присъстваха учени от Института за български език, СУ „Кл. Охридски”, от университети в Благоевград, Пловдив, Велико Търново, Варна и Бургас, представители на Съюза на учените, както и на чуждестранни научни центрове. Сборникът бе подробно представен от доц. д-р Катя Чаралозова от Института за български език. Тя подчерта, че този сборник е много престижно научно издание, включващо 48 научни статии на езиковеди от България и чужбина и е израз на уважението и респекта към научното дело на юбилярката. След това проф. д-р Сия Колковска представи последната книга на М. Попова „Приложно терминознание”, в която авторката се спира на най-различни проблеми при съставянето на така необходимите днес терминологични речници.

След приключване на официалната част последваха много приветствия. Пръв взе думата акад. проф. дфн М. Виденов. Той каза, че още от студентските години до днес М. Попова е образец на научни качества, научна добросъвестност, морал и човещина във всичко. В същия дух бе поздравлението и на чл.-кор. проф. дфн Емилия Пернишка. Тя наблегна на високата научна стойност на всички трудове на М. Попова, както и на нейната нетърпимост към интриги и задкулисни игри в науката. Това подчерта и проф. дбн Диана Петкова – председател на Съюза на учените в България. Освен за забележителното научно дело на М. Попова, тя се изказа и за нейната солидна работа като председател на Комисията по етика, за борбата й против плагиатството, лъженауката и пр. Доайенът на българската диалектология проф. д-р Иван Кочев също не успя да сдържи емоциите си и приключи своето кратко слово с вълнуващ цитат от произведение на Найден Геров. Доц д-р Лилия Манолова, работила заедно с М. Попова повече от 20 години, каза, че не познава по-добър, по-честен и по-принципен човек от нея. От името на учениците на М. Попова приветствие поднесе гл. ас. д-р Кристияна Симеонова от Секцията по терминология. Тя каза, че М. Попова е един истински човек както в науката, така и в живота, че тя съчетава качествата на голям учен и забележителен човек, като второто е не по-малко важно от първото. Доказателство за голямата човешка доброта и гражданска съвест на М. Попова е и фактът, че тя смело издига глас срещу жестокостите към животни и срещу безогледното унищожаване на природата. Лично тя е участвала в десетки инициативи срещу произволното изсичане на дървета и срещу избиването на кучета и котки. За щастие, в тази своя дейност М. Попова е подкрепена от своя син – доц. д-р Борислав Попов, който понастоящем е преподавател по различни езиковедски дисциплини и зам.-декан на Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски” в Благоевград. Също така Кр. Симеонова подчерта невероятната всеотдайност на М. Попова не само към науката, но и към учениците й, нейното майчинско себераздаване, отзивчивост и готовност да помогне. Чл.-кор. проф. дфн Мария Попова е духовна майка на всички свои преки ученици, излезли изпод майчинското й крило и, попили нейните научни и житейски уроци, вече тръгнали по собствен научен път. На многая лета, мила учителко!

Гл. ас. д-р Кристияна Симеонова

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.