Тази вечер Исторически музей – Панагюрище беше домакин на представянето на новата книга на проф. Христо Пимпирев „Антарктика – студеният юг” и алманаха „Непознатата Южна земя – Terra Australis Incognita” на Гергана Лаптева – член на Българския антарктически съюз.
В своите встъпителни думи главният уредник на музея и Председател на Фондация „Цоцорков род” Ирина Ботева припомни, че между Панагюрище и Антарктида има неизменна връзка и тя е, че на 15.12.2014 г. в 23:09 часа, покойният вече проф. д-р Лъчезар Цоцрков стъпва на ледения континент и издига знамената на България, на гр. Панагюрище, на Българска минно-геоложка камара, на компанията „Асарел-Медет“ АД и на Ротари клуб – Панагюрище.
Така той става първият българин, издигнал българското знаме на Северния (2012 г.) и на Южния полюс.
На връщане от най-южната точка на Земята, проф. д-р Цоцорков се присъединява и към 23-тата българска антарктическа експедиция на о. Ливингстън.
„Много съм развълнуван да бъда тук… – сподели проф. Пимпирев – В Панагюрище се чувстваме като колумбовци, като откриватели. Вашият град е допринесъл много за Българските антарктически експедиции. Това, което проф. Цоцорков направи за Антарктида ще остане записано със златни букви в историята“, заяви проф. Пимпирев.
Той изказа благодарност на „Асарел-Медет“ АД за дарената многофункционална машина „Маниту“, която изключително помага на българските антарктици.
„Антарктика е континента на младите. Той крие толкова много тайни, толкова открития, които ще бъдат с голямо значение за света. Там ние доказваме, че сме нация, която има бъдеще. А ние трябва да гледаме в бъдещето, за да бъдем преуспяла нация”, каза още той.
Присъстващите видяха филма „Между два свята“ на журналиста от Нова телевизия Живко Константинов, който е участвал в една от експедициите. От него научиха интересни факти за живота на ледения континент, за ниските температури там, за флората и фауната, за интересното поведение на пингвините, тюлените и китовете. В кадър от филма бе показана част от работата на панагюрката Милка Елшишка, участвала също в експедиции, която проф. Пимпирев описа като: „наш изключителен учен с панагюрски корени”. Той говори още за красотата на Антарктика, за нейните впечатляващи залези, за тайните, които крие, показа фотоси от книгата си, запечатали мигове от ежедневието на смелите мъже и жени, отдали се на трудната мисия – да изследват непознати земи. Аудиторията видя и първия православен параклис на Ледения континент – „Св. Иван Рилски”, изграден от българите в българското селище там. „Всички икони са изографисани на Антарктида. Имаме най-оригиналния параклис на целия континент – сподели професорът. – Там сме се върнали към едни позабравени ценности”.
Гергана Лаптева представи своя алманах „Непознатата Южна земя – Terra Australis Incognita”. В него континентът Антарктика е показан чрез географски карти от древността до наши дни.
Поздравителен адрес до гостите беше изпратен от името на Изпълнителния директор на „Асарел – Медет” АД инж. Делчо Николов и Председателя на Надзорния съвет Димитър Цоцорков.
Директорът на Исторически музей – Панагюрище доц. д-р Атанас Шопов им връчи подаръци за спомен от Панагюрище.