Явно политиките на образователното министерство дават резултат за засилване на интереса на младите хора към учителката професия. Статистиката дава картина на новоприетите студенти по всички специалности във всички висши училища в страната.

През миналата академична година, 2020-2021, най-много се е увеличил броят на първокурсниците в „Педагогика на обучението по…“ – с 24%, и в „Педагогика“ – с 9%. Бъдещите лекари също са се увеличили – с 6%. Обаче студентите в направление „Обществено здраве“ са намалели с 11%, а изучаващите „Туризъм“ – с 10%.
Заслуга за този интерес имат няколко фактора. Първият е скока в заплащането и може би още по-важен е фактът, че по някои специалности младите хора лесно намират реализация. Безработицата е най-ниска сред завършилите „Медицина“, „Фармация“, „Стоматология“ и „Военно дело“ – под 1%.
Средният осигурителен доход в страната през 2021 г. е 1520 лв., а през 2020 г. е бил 1373 лв. Най-голямо е увеличението в здравеопазването и образованието. Средният осигурителен доход при завършилите „Медицина“ за последната година е скочил с 35%, при „Здравни грижи“ – с 30%, а при завършилите педагогически и образователни професионални направления – между 17% и 20%.
Професионалните направления с най-високи средни доходи сред завършилите са „Информатика и компютърни науки“, „Математика“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Металургия“ „Обществено здраве“, „Медицина“, „Електроника, електротехника и автоматика“ и „Военно дело“.