
БНБ публикува на сайта си въпроси и отговори, свързани с казуси при приемането на еврото. Независимо от факта, че това няма да стане в началото на 2024 г., добре е отсега да се осведомяваме ритмично, за да не бъдем изненадани после.
От БНБ са се постарали да отговорят на около 50 хипотетични въпроса. Можете да ги прочетете тук: https://www.bia-bg.com/uploads/files/files/Eurozone-Q&A.pdf
За вас избрахме отговорите на два въпроса.
Какво ще стане със спестяванията ми в банката, които са в левове?
От датата на членство на България в еврозоната всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. За тези сметки няма да действа преходен период. Това означава, че още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство, или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари. Това е един бърз и изключително удобен начин за смяна на левовете с евро без специален ангажимент за самия титуляр на сметката. От първия ден на въвеждането на еврото безкасовите плащания ще се извършват единствено в евро.
Търговците как ще връщат ресто от деня на въвеждане на еврото?
С цел да се улесни въвеждането на еврото, през първия месец от датата на членството на България в еврозоната рестото при заплащане в брой, независимо в левове или евро, следва да бъде изплатено от търговците единствено в евро, освен ако по обективни съображения това не може да бъде направено. За тази цел компаниите и търговците ще бъдат снабдени с евробанкноти и монети още преди датата на въвеждане на еврото. Ще се прилага и правилото, според което в преходния период на обращение на двете валути търговецът няма да бъде задължен в една сделка да получи повече от 50 броя монети в лева, включително стотинки.