С настроение за празник
С приближаването на месец декември у всички хора се събужда коледният дух. И макар навън снегът все още да не е паднал, всеки започва да украсява своя дом и работно място. Празнична атмосфера обгръща всички. Хората се замислят за подаръците, които трябва да купят и парите, които трябва да отделят за тях. Домакините решават с каква нова гозба да изненадат своите семейства за празниците. Децата се замислят какви писма с желания за подаръци да напишат до добрия старец Дядо Коледа. Други пък се питат какви да бъдат обещанията им за новата година, които в срок от 12 месеца трябва да спазят. Хората започват да се чудят къде да прекарат празниците и в каква компания. Всички се надяват новата година да им донесе нов по-добър късмет. Несъмнено новогодишните празници са най-чакани от малки и големи. Ала най-важното от всичко казано досега е, че коледният дух, който обладава хората ги прави една идея по-добри и по-щастливи.
Векове наред българският народ е пренасял своите празници и всички, свързани с тях обичаи и поверия. Традициите са тези, които са давали на хората възможността да творят красота и да й се радват. Именно традициите са помагали за душевното им израстване и съхраняване.
Зимните празници започват с Коледа и приготовленията за нейното празнуване. Понятието Коледа включва два компонента – коледната трапеза и коледните ритуали. Традицията повелява ястията да са нечетен брой: седем, девет или единадесет, като виното, ракията и хлябът не се броят. Софрата се прикадява от главата на семейството, а най-малкото дете прочита “Отче наш”. Изчакват се коледарите, а след като се изпроводят, домочадието сяда на коледната трапеза.
Идеи за постни ядива, които можем да поставим на трапезата за Бъдни вечер: постни сърми (зелеви или лозови), боб-чорба, пълнени чушки, ориз с гъби, туршия, ошаф, тиквеник, ябълкова пита, плодове, сушени сливи, орехи, печена тиква, ябълки, мед, прясно опечена содена питка и много други … Най-възрастният мъж в семейството разчупва питката и с благословия за здраве дава на всеки член от семейството парче от нея. Първо се оставя парче за Богородица, после за дома и по старшинство на всички в семейството.

Трапезата е обредна, в чест на Рождество Христово, пости се целия ден. Това е краят на Коледните пости. Те започват по-отрано, 14 ноември, вече сме закъснели за старта, но можем да се потрудим за финала. Краят е на 24 декември, Бъдни вечер.
Както преди, така и в днешни времена, българинът изчаква 24 часа и скача върху виното и месото, независимо дали е постил един ден или един месец. На другия ден, 25 декември, дедите ни винаги са колели прасе – нито по-рано, нито по-късно. Това също е обреден ритуал със силен езически привкус.
Содена питка за Бъдни вечер
Необходими продукти: 2 и 1/2 ч.ч. брашно, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. сода за хляб, 1 с.л. оцет, 3 с.л. олио; паричка и върбова клонка.
Начин на приготвяне
Содата се погасява в оцета. Брашното се пресява и се прави кладенче. В него се слагат солта и олиото и при бавно добавяне на 1 ч.ч. хладка вода се замества меко тесто. Овалва се в брашно и почива 10 минути. В тестото се поставят паричката и върбовата клонка, завити във фолио. В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка, като се оставя малко тесто за украса. С вилица се набожда цялата питка, за да не се пукне. От оставеното тесто с намазнени ръце се прави кръст отгоре върху питката. Намазва се с олио и се пече 30-35 минути на 180 С. Като се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива с кърпа, за да омекне.
На когото се падне паричката, той ще носи парите и ще се грижи за семейството, а клонката е за здраве и берекет.
В Панагюрище: Рецептата е същата. Не всички домакини обаче гасят содата с оцет. Няма обичай да се поставя в питката върбова клонка. От върбови и елхови клонки, от житени и други класове нашите предци са построявали малка колибка. Понякога са я поставяли на видно място в стаята, друг път – върху питката. Колибката символизира Рождеството.
Стар фасул в гювечета
Необходими продукти: 300 г фасул, 1/2 ч.ч. (100 мл) олио, 3-4 глави лук, 2-3 бр. домати, 1 ч.л. (5 г) червен пипер, магданоз, джоджен, 5-6 бр. люти чушлета.
Начин на приготвяне
Фасулът се почиства, измива и се залива със студена вода. Вари се на умерен огън. Лукът, нарязан на ситно, се задушава в мазнината до омекване, прибавят се червеният пипер и доматите. Задушава се леко. Свареният фасул се прецежда. Разпределя се в гювечета. Отгоре се разпределя запръжката. Върху нея се поставя по едно резенче домат и по желание – лютиво чушле. Посолява се, поръсва се с магданоз и джоджен и се слагат по 3-4 с.л. от водата, в която е врял фасулът. Гювечетата се запичат на фурна и се поднасят топли.
Особености на панагюрските традиции
Традиционните ритуали по Коледа в Панагюрище и района не се отличават съществено от най-популярните в страната, казаха за „Време“ историците от Градския музей. Те посочиха някои малки особености.
На трапезата в Бъдни вечер панагюрските домакини задължително слагат зелник с точени кори, понякога по-дебели и запечени във фурната. Слагат се пълнени чушки и гушки (сърми), ошаф, шарена сол и мед. В питката има само паричка. Украсата й е специфична. Във всеки доми преди столетия е имало т.нар. просфор. Това е кръгъл печат от липово дърво с изрязани инициалите на Исус Христос. Сега се намира трудно и затова домакините правят кръст от тесто.
Трапезата се оставя до сутринта, за да дойдат през нощта и близките мъртви и да хапнат от нея. В огнището се слага бъдник, който дава топлина до изгрев. По бъдника вечерта може да се гадае каква ще е годината. Хвърлят се върху него дрянови клонки и зърна и по пукването им се правят гадания.
Ако и в днешно време домакините прикадяват, да знаят, че трябва да се обиколи цялата къща, целия двор и разбира се животни, ако има такива.
Подаръците – предизвикателство или охарчване
Добре е пазаруването на подаръци вече да е започнало, но и сега не е късно. Идеята е да не се случва в последния момент, защото така се купуват случайни неща и не можеш да си направиш добра сметка на парите. Понякога обикалянето по магазините за подаръци е не само приятно, но и полезно. Възникват идеи от видени по щандовете детайли на украсата. А ако имате време, направете подаръците сами. Украсете една чаша от 2 лева с нещо нестандартно чрез лепене. На пазара вече има и елементи, и подходящи лепила. И чашата ще е уникална и много ценна, защото ще е личен подарък.
За близките е най-трудно да се избира подарък. Той трябва да не е малък, да е полезен и да е символичен. Трите неща трудно се съчетават в едно и затова обикновено отиваме към скъпия вариант. Но и това не е най-правилният вариант. Хубаво ще е да оставите и в подаръците на близките своя почерк. Например със специална опаковка. Ето една идея.
Облепете кутия за обувки с текстил. Продават се текстилни лепила, с кит става много лесно. Отвътре може да се постави пак плат, а може и хартия. Ползвайте парчета тапети, които винаги се намират в един дом и стоят неизползваеми. Подберете цветовете така, че да подхождат на интериора у дома, защото после тази кутия може да остане като полезна вещ – за бижута, за дребни домакински принадлежности, за листчета с рецепти и съобщения и т.н. Кутията цяла година с присъствието си наяве ще напомня за хубавото коледно тържество на всички у дома.
В тържествения ден кутията се завързва с панделка или ушит ширит или хартиена ивица. Ако кутията е станала шарена, използвайте едноцветна панделка или обратно.
Ивелина Димитрова
Бр. 44/2012