„Тодоровден по нашенски“ празнуваха в Баня (снимки, видео)

За поредна година в Баня проведоха традиционния си празник „Тодоровден по нашенски“. Колоритното събитие се състоя на 4 март, събота, като събра стотици жители и гости на панагюрското село.

Отбелязването на Тодоровден в Баня започна в 11,00 ч. с традиционното карнавално шествие, което тръгна от входната арка на селото, водено от малките мажоретки от гр. Стрелча, с ръководител Мария Бензарова, и музикантите от оркестър „Наздравица“.

Следваше ги шествие от коне и специално украсени за празника каруци.

След като шествието стигна до центъра на селото, .на площада тържествено беше издигнат първият символ на българската държава – конската опашка. Последва и танц от малките мажоретки, а след това и кръшно хоро с участието на публиката.

Малко след 12,00 часа, мястото на събитието се премести на стадиона в Баня. Там щяха да се проведат атрактивните конно-магарешки надбягвания. В началото на официалната част, секретарят на местното читалище „Пробуда – 1872“ Радка Мутева припомни историята на отбелязването на Тодоровден в селото и благодари на Община Панагюрище, спонсори и дарители, спомогнали за провеждането му тази година.

Присъстващите на празника бяха поздравени от кмета на с. Баня Димитър Арбалиев, кметът на община Панагюрище Никола Белишки и председателят на Общински съвет – Панагюрище Христо Калоянов.

Те отправиха благопожелания към именниците и пожелаха успех на състезателите. Гост на събитието беше и Стефан Мирев.

Както всяка година, изключително емоционален бе традиционния хумористичен ревизионен акт, прочетен от Мариана Вранчева. От него стана ясно, че в селото вече няма магарета, с изключение на това, което ползват за украса на Тодоровден, затова пък читалището се е снабдило с луксозен файтон, в който се вози Щаба в празничния ден.

Състезанията преминаха в 4 дисциплини: надбягвания с коне, магарета и каруци и слалом с каруци, така наречената змейка.

Шестима бяха участниците при надбягванията с коне. След оспорвана надпревара крайното класиране оглави Иван Чернев от с. Кърлиево, общ. София, следван от Пламен Ангелов, трети беше Емрах Крумов.

Един единствен беше участникът при надбягванията с магарета. Така Иван Г. Лулчев и неговият дългоушко бяха без конкуренция и победоносно преминаха през трасето, придружени от Ангел Вранчев.

При надпреварата с каруци, състезателите бяха най-многобройни. След оспорвана борба на първите три места се наредиха Танчо Миленков, Ганчо Лулчев и Петър Гевечанов.

При слалома с каруци, така наречената змейка първата позиция в класирането спечели Иван Мулешков, втори се нареди Ганчо Лулчев, а трети Танчо Мулешков.

Първенците получиха купи и парични награди.

Проведени бяха и няколко конкурса – за най-гиздав кон, най-гиздаво магаре, най-красив кон /без амуниции/ и най-елегантна кобила.

Победител в конкурса най-красив кон /без амуниции/ стана конят на Данаил Чакъров.

За най-гиздав кон бе определен конят на Светозар Бакърджиев.

Титлата най-гиздаво магаре заслужи дългоушкото на Таня Мулешкова.

За най-елегантна бе обявена кобилата на Стоян Арбалиев.

Наградата за най-малък участник в състезаниятапарична сума, осигурена за поредна година от кмета на община Панагюрище Никола Белишки получи Иван Ганчев Лулчев.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.