Професионалното образование другата година преповтаря познатото досега

Приемът в професионалното образование за идната учебна година, 2026-2027-ма, е по нов списък на професиите, но без съществени промени. Раздути отново ще са професиите, свързани с ИТ сектора и селскостопански (2,5 хил.) и ресторантьорски професии 5 хил. бр.) Отново са малко паралелките по преработващата промишленост.

Професиите ще са с 53 по-малко – 193 бр., но план-приемът е едва по 150 професии! Местата ще са близо 37 хиляди. Най-много ученици ще учат за готвачи, автотехници и ресторантьори. В топ 10 на професиите с най-много места са и няколко ИТ професии, няколко икономически, както и професии за строителството и в електрообзавеждането – всички с по над 800 места.

Отпадат например пристанищен работник, помощник-инструктор по фитнес, камериер, музикант-вокалист, бродировач. Доста професии се сливат или преименуват.

По близо сто професии пък приемът е сравнително ограничен – под 200 места. Нито едно място пък не е открито по 46 професии като Помощник-учител, Парамедик, Преработка на плодове и зеленчуци, Преводач от и на български жестов език, Здравен асистент, Топлоенергетика. Много малко са и местата за професии, свързани с образованието (0,8%) и здравеопазването (2%), въпреки недостига и търсенето на кадри в тези сектори. Единствената професия, която се предлага във всички 28 области е Автомобилна техника и мехатроника.

„План-приемът за 2026-2027 г. отново показва познатата структура на придобиването на средно професионално образование в страната… Продължава концентрацията в популярни, но често свръхпредлагани направления, докато ключови за индустрията, здравеопазването и образованието професии остават недостатъчно застъпени. Така системата по-скоро възпроизвежда съществуващите дисбаланси, вместо целенасочено да ги коригира.“ Изводът е на експерта от ИПИ Зорница Слава.

Advertisements

Leave a Reply