„Мъжество и саможертва“ отново под Маньово бърдо

Членове на Клуб „Традиция“ от цялата страна участваха във възстановката

За поредна година героичните събития случили се през април 1876 година оживяха във военно-историческата възстановка „Мъжество и саможертва“. Тя се разигра на мястото, където панагюрските въстаници срещат редовния турски аскер – Маньово бърдо. Възстановката се проведе на 30 април от 17,00 часа, като бе част от събитията, с които Панагюрище отбеляза 141 години от Априлското въстание.

Въпреки ръмящия през целия неделен следобед дъжд, подготовката за възстановката бе свършена успешно. И участници и публика бяха на местата си в уречения час и заедно се потопиха в атмосферата на героичните събития случили се през април 1876 година.

Ето и историческия контекст на пресъздадените във възстановката събития:

От 26 до 30 април 1876 г. на позициите в района на Черяшката река, Балабанова кория, Каменица, Маньово бърдо и Спасов ден панагюрските въстаници водят тежки сражения с 10-хилядната войска на Хафъз паша, проявявайки невероятна храброст и жертвоготовност. Въстаниците с презрение отхвърлят предложенията за капитулация и остават до край верни на революционната клетвата. Въпреки небивалия героизъм и себеотрицание на 30 април 1876 г. турската войска пробива въстаническата отбрана и превзема Панагюрище, столицата на IV революционен окръг. С това се слага край на десетдневната република. Градът е в пламъци, реки от кръв обагрят улиците. Филип Щърбанов, член на Панагюрския революционен комитет, Привременното правителство и участник в славната Априлска епопея, пише в своите спомени за бунтовното време 1876 година: „… панагюрските въстаници се бият като лъвове и никой не даде повод за бягане при неравната борба, а всякой от тях се биеше, догдето го хванат с ръце и го убият, нещо, което са признали самите турци и са го изповядвали после, че никой от комитите не се е предал сам.”
С безпримерния си подвиг през Април 1876 панагюрци заслужиха думите на Захари Стоянов: „Панагюрци обезсмъртиха името на своя скромен градец. Тяхното Оборище и градът им трябва да държат първо място в станиците на новата българска история.” (Информацията е от сайта на Исторически музей – Панагюрище).

Взривове, топовни гърмежи, изстрели на пушки и пищови пренесоха по реалистичен начин публиката в атмосферата на историческите събития. Участващите във възстановката умело изпълняваха ролите си водени от чувство на преклонение към геройството на дедите ни и желанието по един достоен начин да опазим паметта за истинския български дух, като го накараме да оживее и днес по един достоен начин – за да може и България да възкръсне, както възкръсна преди 141 години.

За да се осъществи по такъв впечатляващ начин военно-историческата възстановка „Мъжество и саможертва“, в нея взеха участие много родолюбиви доброволци. По-голямата част от тях бяха членовете на Клуб „Традиция“ – от Панагюрище, село Баня, София, Стара Загора, Нова Загора, Добрич, Казанлък, Велики Преслав, Велико Търново, Трявна, Велинград, Шумен, Силистра, Плевен, Пловдив. Екипировката на всеки от тях – оръжия, униформа и т. н. е резултат от събирателската дейност на всеки един от членовете на клуба.

В събитието взеха участие наравно с Клуб „Традиция“ и представители на панагюрските Женско дружество „Райна Княгиня“, Център за подкрепа за личностно развитие, Народно читалище „Виделина-1865”.

Снимки от възстановката може да видите тук.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.